• Sinoć smo u Pupitresu – boutique vinske kulture, imali čast ugostiti izvanrednog stručnjaka i profesora Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, dr. sc. Edija Maletića, koji je održao izuzetno važnu vinsku radionicu – masterclass na temu: “Sorte vinove loze otporne na bolesti i njihova vina.”

Ova radionica nije bila samo prilika za produbljivanje našeg znanja o specifičnim sortama vinove loze, već i za raspravu o značaju otpornosti loze na bolesti u kontekstu održivog vinogradarstva. Kroz zanimljiva izlaganja i kušanje vina dobivenih od ovih sorti, prof. Maletić nas je upoznao s inovativnim rješenjima koja predstavljaju budućnost vinogradarstva, osobito u kontekstu klimatskih promjena i smanjenja upotrebe pesticida.

Pohvaljujemo sve sudionike koji su se pridružili ovom događaju i pridonijeli raspravi o tome kako uzgoj sorti otpornih na bolesti može pozitivno utjecati na kvalitetu vina i okoliš. Ova tema je od izuzetne važnosti za budućnost vinogradarstva, ne samo u Hrvatskoj, već i šire.

  • Radionica nam je pružila jedinstvenu priliku da naučimo zašto su određene sorte vinove loze otporne na bolesti, kao i da kušamo neka izvrsna vina proizvedena od tih sorti. Na predavanju Vina od PiWi sorata, održanom 23. 10. 2024., upoznali smo se s vinima iz pokusnih vinograda u Kutjevu (Slavonija) od proizvođača Galić i Krauthaker, te vinima iz Hrvatskog Zagorja, proizvedenima od strane vinara Orsaga.
  • Jedan od ključnih naglasaka večeri bio je prikaz razvoja sorti otpornih na bolesti i saznanje kako se stvaraju te sorte. Agronomski fakultet, s timom stručnjaka započeo je vlastiti oplemenjivački program na Pokušalištu Agronomskog fakulteta Jazbina 2020.godine s nasadom od 22 PIWI sorte s ciljem stvaranja sorata koje su prilagođene našim klimatskim uvjetima, osobito za južna područja. Treba naglasiti kako se projekt temelji na stvaranju novih otpornih sorti, ali na bazi naših autohtonih sorti, jer su navedene 22 PIWI sorte zapravo internacionalne. Primjer je križanje sorti Grk i Panonia. Osim toga, prezentirani su i napori Znanstvenog centra izvrsnosti za bioraznolikost i molekularno oplemenjivanje bilja koji rade na screeningu autohtonih sorata kako bi pronašli one koje su tolerantnije na plamenjaču, te ih dalje koristili za stvaranje novih sorti.
  • Cilj ovog pionirskog rada je stvoriti sorte koje fenotipski nalikuju autohtonim hrvatskim sortama, ali su značajno otpornije na bolesti, što doprinosi smanjenju upotrebe kemijskih sredstava i održivosti vinogradarstva.

  • Tijekom večeri kušali smo sljedeća vina, koja su impresionirala sudionike svojim karakterom i potencijalom:
  • Johanniter Krauthaker 2023, Slavonija
  • Johanniter Orsag 2023, Bregovita Hrvatska
  • Solaris Orsag 2023, Bregovita Hrvatska
  • Sauvignon Ritos Galić 2023, Slavonija
  • Sauvignier Gris Krauthaker 2023, Slavonija
  • Cabernet Cortis Krauthaker 2023, Slavonija
  • Cabernet Volos Galić 2022, Slavonija
  • Ova vina, dobivena od PiWi sorata (sorte otporne na bolesti), pružila su poseban uvid u smjer razvoja vinogradarstva, ne samo u našoj regiji, već i globalno. Svi prisutni sudionici su imali priliku iskusiti kako se inovacije u vinogradarstvu mogu odraziti na kvalitetu vina, a diskusije su bile inspirativne i bogate impresijama.
  • Zahvaljujemo svim sudionicima što su pridonijeli ovoj važnoj raspravi, a veselimo se vašem sudjelovanju na budućim radionicama u Pupitresu, gdje ćemo nastaviti istraživati najnovije trendove i inovacije u svijetu vina.

Jelena Šimić Valentić, sommelierka