Vulkanska Vina: Priroda, Tlo i Jedinstveni Okusi u Čaši

Jučer, 13.11.2024., u našem Pupitresu boutique vinske kulture održali smo spektakularnu radionicu “Vina s vulkana” koja je vinoljupcima pružila jedinstveno iskustvo. Sudionici su uživali u pričama o vulkanskim regijama, prepoznatljivim terroirima i specifičnim notama koje vulkanska tla unose u vina.

Na radionici smo kušali sljedeća vina:

  1. Idda Bianco, Carricante, Etna, Sicilija, 12,5%, 2022.
  2. Planeta Etna Bianco, Carricante, Sicilija, 14%, 2022.
  3. Planeta Etna Rosso, Nerello Mascalese, Sicilija, 13%, 2020.
  4. Benanti Etna Rosso, Nerello Cappuccio & Nerello Mascalese, Sicilija, 14%, 2021.
  5. Viñátigo, Islas Canarias Tenerife, Vijariego Negro, 13,5%, 2022.
  6. Vulcano Weingut Hans Igler Cuvee, Blaufränkisch, Cabernet Sauvignon, Merlot & Zweigelt, Burgenland, Austrija, 14%, 2020.

Ova su vina odražavala suštinu vulkanskog terroira, svaki gutljaj bio je priča o zemlji i povijesti koje su utkane u čašu, ostavljajući prisutne inspirirane i željne daljnjeg istraživanja ovih fascinantnih regija.

Vulkanska Vina: Priroda, Tlo i Jedinstveni Okusi u Čaši

Na svijetu postoje mjesta koja, zbog svoje jedinstvene geološke prošlosti, daju vinima neusporediv karakter i okus. Vulkanska tla, nastala od lave, pepela i vulkanskih stijena, predstavljaju temelje za neka od najintrigantnijih svjetskih vina. Ona su bogata mineralima poput željeza, magnezija i kalcija, što direktno utječe na vinovu lozu, dajući joj poseban karakter koji se u vinu pretvara u izraženu mineralnost, visoku svježinu i bogatstvo složenih aroma. Pojam vulkanskog terroira obuhvaća specifičnosti tla koje stvara vina s autentičnim okusom zemlje – jedinstven spoj minerala, povijesti i okoline.

Hvala mojoj prijateljici Ankici Bračić Ladika na sjajnim fotografijama gdje možete vidjeti kako izgledaju vinogradi u Lanzarotu. Kanarski su otoci dom nekih od najjedinstvenijih svjetskih vinograda i uvjeta za uzgoj grožđa. S dugom poviješću koja se proteže unatrag nekoliko stotina godina, proizvodnja vina ovdje je veliki dio lokalne culture.

•Vinogradarstvo u kraterima: Na primjer, u Lanzaroteu vinove loze se sade u rupe okružene kamenim zidovima koje ih štite od vjetra, stvarajući specifične uvjete za uzgoj.

Upoznajmo bliže neka od najvažnijih vulkanskih vinorodnih regija:

  • Etna, Italija – Vinogradi se ovdje nalaze na obroncima aktivnog vulkana Etne, čija aktivnost stalno osvježava tlo mineralima. Ova vina karakterizira jaka mineralnost, visoka kiselost i arome poput kamena i dima. Vina poput Etna Rosso nude okus bogat tradicijom i poviješću. Složili smo se svi da su vina izvrsna vrijednost za novac. Idda Bianco nas je potpuno oduševila.
  • Kanarski otoci – Na ovim vulkanskim otocima, vinova loza raste u kraterima vulkana i zaštićena je zidovima od lave. Tehnika “pletenice” omogućava uspješan rast na strmim terenima. Sorte poput Malvasie ovdje razvijaju bogate, slankaste okuse prožete mineralima. Nas je potpuno osvojilo vino sa Tenerifa Viñátigo, od sorte Vijariego Negro
  • Tokaj i Somló, Mađarska – Tuf, vulkanska stijena, daje vinima iz ove regije prepoznatljiv okus dima i kamena. Zbog bogatstva minerala, vina su puna i složena, s posebnim terroir potpisom.

Svaka od ovih regija svjedoči o neprekinutom suživotu vinara i prirode, često u teškim uvjetima koje nazivamo “herojskim vinogradarstvom.” Na tim jedinstvenim tlima rastu autohtone sorte koje u svakom gutljaju prenose karakter zemlje. Kada pijemo vulkansko vino, okusimo priču koja se proteže tisućama godina unazad – od erupcija i formiranja tla do današnjih dana. Ova radionica bila je posebno iskustvo – imali smo priliku kušati vina koja nisu dio naše svakodnevice i koja su nas povela na putovanje kroz povijest vulkanskih regija. Prepustili smo se i u svakom gutljaju otkrivali okuse iz dubine Zemlje, odvažili se na nepoznate vinske horizonte i osjetili zahvalnost što možemo biti dio ovog iskustva. Pozivamo sve ljubitelje vina da nas prate, jer će nas tema vulkanskih vina zasigurno ponovno okupiti na ovako čarobnom druženju.

Jelena Šimić Valentić